Tanio czy profesjonalnie?
Dobre okno = dobry profil + dobry producent + dobry montaż.
Należy pamiętać, że nawet najlepszy system profili nie oznacza jeszcze pełnego sukcesu. Do pełnej satysfakcji z użytkowania stolarki potrzebujemy jeszcze dobrego wykonania przez producenta oraz profesjonalnego montażu. Idealnie wykonana stolarka, ale niewłaściwie dobrana czy też źle zamontowana może nie spełniać swoich podstawowych funkcji takich jak płynność otwierania czy szczelność. Chociaż takie wady można szybko wykryć. Trudniejsze do ocenienia są te pozostające długo niewidoczne – a okazują się później równie dokuczliwe. Właściwy montaż to także uniknięcie potencjalnych mostków termicznych, przewiewów oraz zimnych i wilgotnych ścian wokół okien. To tylko niektóre trudne do ocenienia wady – my jesteśmy ich świadomi, dlatego „staramy się bardziej” by uniknąć takich sytuacji.
Aby móc zapewnić wysoki poziom naszych usług , zatrudniamy własne profesjonalne ekipy montażowe. Dzięki czemu możemy zagwarantować jakość prac i serwis posprzedażny.
Posiadamy nowoczesny sprzęt pozwalający na sprawne wykonanie nawet najbardziej wymagających inwestycji.
Od 2013 roku, nieprzerwanie jesteśmy AMBASADOREM DOBREGO MONTAŻU OKIEN- to wyróżnienie i zobowiązanie do jeszcze większej dbałości o szczegóły montażowe.
Usytuowanie okna w ościeżu- idealne miejsce zamontowania okna
Okno i drzwi balkonowe powinny być tak usytuowane w ościeżu, aby nie powstawały mostki termiczne, prowadzące do skraplania się pary wodnej na wewnętrznej stronie ościeżnicy lub powierzchni ościeża.
Biorąc pod uwagę rozkład temperatury w obszarze przylegającym do zamocowania okna, można ocenić na podstawie przebiegu izoterm możliwość wystąpienie wykroplenia. Obliczanie linii izotermicznych wymaga metod obliczeniowych wyłącznie przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania, dlatego stosujemy ogólne zasady usytuowania okna*, tj.
- w ścianie jednowarstwowej (pełnej) bez izolacji termicznej- w połowie grubości ściany,
- w ścianie trójwarstwowej z izolacją w jej środku- w strefie izolacji termicznej
- w ścianie dwuwarstwowej z zewnętrzną izolacją termiczną- na zewnętrznej krawędzi muru (w licu muru) lub przed licem muru.
W budynkach energooszczędnych (niskoemisyjnych) lub pasywnych, gdzie występują ściany dwuwarstwowe z zewnętrzną izolacją termiczną, okna powinny być częściowo lub całkowicie wysunięte przed lico muru.
* K.Mateja: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Zeszyt 6: Montaż okien i drzwi balkonowych. ITB, Warszawa 2016.
Mocowanie
Trwałe mocowanie
Dla trwałego zamocowania okna w ścianie może mieć znaczenie każdy szczegół. Większość inwestorów już chyba wie, że okna nie montuje się „na piankę”. Większość sprzedawców także o tym wie.. Piana montażowa jest oczywiście jedynie materiałem uszczelniającym łączenie. Do zamocowania okna w ścianie używamy kotew metalowych, mocowanych do ościeży w odległościach wskazanych przez instrukcje montażu producentów okien, czyli około 15cm od naroży, wzajemne odległości miedzy kotwami nie są większe niż 50-60cm. Mocowanie kotew do ściany zależy od rodzaju materiału, z którego ściana jest wzniesiona. Zawsze używamy materiałów najwyższej jakości.
„Zwykły” kołek rozporowy w praktyce zastąpiliśmy kołkami wkręcanymi znacznie trwalej mocującymi, natomiast w dużych, wymagających konstrukcjach stosujemy bardzo stabilne śruby z łbem sześciokątnym wraz ze zintegrowaną podkładką, które stabilnie zabezpieczają miejsce połączenia okna z murem. Stabilne połączenie okna z murem jest ważne nie tylko po to by w przyszłości uniknąć wypaczania się profili, ale dla użytkownika oznacza zdecydowanie mniej regulacji stolarki.
Równie ważne jest podparcie dolnej ramy dla prawidłowego zamocowania okna w progu. W przypadku okien są to najczęściej listwy z PURENIT® lub podparapetowe bądź parapety z XPS, umożliwiające jednocześnie swobodne zamontowanie parapetów wewnętrznych i zewnętrznych, jak i eliminujące ryzyko obwiśnięcia i trwałego wygięcia dolnej ramy. W nowych budynkach, nie posiadających jeszcze wylewek, nie montujemy "wiszących" balkonów, które gwarantują problemy w późniejszym użytkowaniu. Wymagamy stabilnego podparcia pod balkonami. Zazwyczaj funkcję tę doskonale spełnią poszerzeń dolnej ramy lub podwaliny z PURENIT® lub XPS będących zarówno podparciem dla balkonu, jak i zapewniających konstrukcji identyczne parametry cieplne (brak mostków termicznych, które powstają w przypadku podmurówek).
Purenit® jest materiałem funkcjonalnym na bazie sztywnej pianki poliuretanowej o dużej termoizolacyjności. Jego gęstość właściwa to 550 kg/m2 – tym samym jest on przy swojej stabilności, twardości i izolacyjności cieplnej materiałem ”wagi lekkiej”. Purenit® nie gnije, nie pleśnieje, cechy te predestynują go do bycia wykorzystywanym przy produkcji elementów budowlanych i przy pracach montażowych.
Wykończenie
Przy wymianie okien sposób wykończenia miejsca osadzenia ościeżnicy zależy od tego, jak poważnie uszkodzone zostały tynki i otoczenie ościeża. Drobne naprawy, przykrycie kotew mocujących wykonujemy standardową zaprawą tynkarską renomowanych firm. Znacznie uszkodzone i nierówne ościeże od strony wewnętrznej oklejamy płytą gipsowo-kartonową. Szczeliny uzupełniane są uszczelniaczem budowlanym i silikonem akrylowym.
Montaż parapetów
Parapety zewnętrzne i wewnętrzne to ważny element wykończenia okna. O ich funkcjonalności, trwałości i urodzie decyduje materiał, z jakiego są zrobione, oraz prawidłowy montaż.
Głównym zadaniem parapetu zewnętrznego jest bezpieczne odprowadzanie wody deszczowej. Woda spływająca po szybach i ścianach to duże zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania połączenia okna z murem, co może przełożyć się na trudności w utrzymaniu warstwy izolacji termicznej w stanie suchym. Dlatego tak ważny jest prawidłowy montaż i uszczelnienie parapetu zewnętrznego, który będzie odprowadzał wodę poza obręb ściany. Przede wszystkim należy wprowadzić kołnierz parapetu pod profil progowy ościeżnicy, co zabezpieczy przed wnikaniem wody pod okno. Odpowiednie podparcie i zabezpieczenie parapetu przed podrywaniem do góry przez wiatr, czy wreszcie założenie zaślepek kończących parapet przy ościeżu. Możliwe jest także zastosowanie taśm wygłuszających dla wytłumienia odgłosów padającego deszczu.
Niezależnie od materiału prawidłowo zamontowany parapet zewnętrzny będzie nam służył latami i ochroni nas przed stratami ciepła oraz uszkodzeniem ścian przez wodę i wilgoć.
Parapety wewnętrzne osadzane są w dolnej części ościeża po zakończeniu montażu okna i jego uszczelnieniu po obwodzie. Krawędź parapetu wsuwana jest pod ościeżnicę okna. Płaszczyzna styku parapetu z ościeżnicą jest uszczelniana tak, aby nie dopuścić do penetracji wody i pary wodnej w przestrzeni pod progiem ościeżnicy.
Wszystko to są drobiazgi, które mogą mieć decydujące znaczenie w całym dziele montażu.
Posiadamy certyfikaty autoryzowanego montażu takich firm jak Illbruck, Awilux, Krispol czy Wikęd– liderów w swoich segmentach produkcyjnych.
Od 2013r jesteśmy nieprzerwanie Ambasadorem Dobrego Montażu Okien.
Parapet z XPS/Purenit®
Energooszczędny podkład podparapetowy XPS
Zastosowaniu podkłady z XPS:
- Poprawia parametry izolacyjne, dzięki zastosowaniu materiału o wysokich właściwościach termoizolacyjnych, w newralgicznym miejscu połączenia okna z murem,
- poprawia szczelność w progowej/dolnej części okna
Energooszczędność
Zadaniem energooszczędnych podkładów podparapetowych, w porównaniu z montażem tradycyjnym, jest polepszenie izolacyjności cieplnej w miejscu połączenia okna z murem w części progowej, gdzie ze względu na mniejszą głębokość zabudowy listwy podparapetowej w stosunku do profilu i wykruszanie się spod tej listwy piany poliuretanowej, zazwyczaj ma najsłabsze parametry termiczne. Stosując podczas montażu podkład, dodatkowo izolujemy właśnie tę newralgiczną część połączenia okna z murem i dzięki temu uzyskujemy zdecydowanie lepsze efekty w zakresie izolacji termicznej.
Bezpieczeństwo
Materiał, z którego wykonany jest podkład, to wysokogatunkowy polistyren ekstrudowany XPS (zwany czasami styrodurem*). Jaka jest zatem odporność podkładu na obciążenia wywołane przez stojące na nim okno? Maksymalny ciężar okien dla XPS to aż 160 kg/mb!
*styrodur – nazwa zastrzeżona przez koncern chemiczny BASF
Komfort
Podkład podparapetowy, dzięki swojej konstrukcji gwarantuje wysoką szczelność nie tylko na powietrze, ale także na wodę. Nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych, okna zamontowane na podkładzie zachowują się zgodnie z naszymi oczekiwaniami- są stabilne i nie ulegają odkształceniom. Co ważne- prawidłowo zamontowany podkład w żadnym stopniu nie zmniejsza stabilności konstrukcji.
Montaż okien z ciepłym parapetem
Badania potwierdzają, że mocowanie dolnej części okna na podkładzie podparapetowym jest stabilne i wykluczyły możliwość zaistnienia problemów podczas eksploatacji stolarki okiennej.
Prawidłowy montaż okna na ciepłym parapecie polega na zamocowaniu okna w dolnym ramiaku przy użyciu odpowiednio długiej śruby przechodzącej przez ramę okna i wkręconej w ścianę na odpowiednią głębokość. Koniecznie trzeba również pamiętać o uszczelnieniu miejsca przejścia śruby przez profil ze względu na potencjalne ryzyko dostania się wody opadowej do komory stali w profilu PVC.
Przy montażu okna na podkładzie podparapetowym nie ma potrzeby stosowania pod dolną ramą okna klocków nośnych, które zapewniają prawidłowe osadzenie w otworze, ponieważ siły pochodzące od ciężaru własnego okna rozkładają się równomiernie na całej powierzchni elementu nośnego przylegającego do muru. Klocki nośne są więc w tym przypadku zbędne, ponieważ mogłyby spowodować niewłaściwą współpracę ciepłego parapetu z oknem.
W przypadku ścian z cegieł szczelinowych, np. Porotherm stosujemy dodatkowo specjalną szynę montażową, która pozwala na prawidłowe zakotwienie dolnej części okna.
Uszczelnienie
Uszczelnienie
Stosujemy wysokiej klasy produkty do izolacji łączenia okna ze ścianą, co ma decydujący wpływ na komfort użytkowania budynku.
Na co dzień w naszych montażach używamy także pianki elastycznej.
- podwyższona szczelność materiału izolacyjnego na powietrze (połączenia w budynkach o standardzie energooszczędnym i pasywnym),
- absorbuje ruchy i drgania konstrukcyjne do 35% (powrót elastyczny bez negatywnego wpływu na strukturę),
-skrajnie niska rozprężność, dzięki czemu pianka nie wypacza ościeżnic,
-zapewnia barierę akustyczną złącza do 60dB!
Montaż i3
montaż w technologii trójwarstwowej - 10 lat gwarancji
Poza mechanicznym mocowaniem okna i uszczelnieniem go dobrej jakości pianą montażową powinno się zabezpieczyć miejsce uszczelnienia specjalnymi foliami i taśmami – odpowiednio paroszczelnymi i paroprzepuszalnymi. Gwarantuje to elastyczność połączenia, ochronę termoizolacyjnej warstwy pianki montażowej przed zawilgoceniem, możliwość przenikania pary wodnej na zewnątrz budynku oraz dobrą izolacyjność akustyczną i estetykę fugi łączącej okno z murem.
Wykończenie fugi w oparciu jedynie o pianę i zaprawę nie gwarantuje szczelności i trwałości połączenia, które bardzo szybko ulegnie uszkodzeniu i degradacji.
Montaż w ociepleniu
Systemowe mocowanie i uszczelnianie złącza okiennego w płaszczyźnie ocieplenia budynku
System illbruck MOWO- montaż stolarki okiennej w warstwie ocieplenia, jako systemowe mocowanie okna z jednoczesnym uszczelnieniem złącza okiennego. Rozwiązanie wyklucza stosowanie pianki poliuretanowej, która w złączu okiennym wymaga natychmiastowego wręcz zabezpieczenia przed wilgocią i promieniowaniem ultrafioletowym. System nie zakłada również stosowania specjalnych konsoli do montażu, a rama instalacyjna dla okna wykuszowego, jest naturalnym przedłużeniem ościeża. Profile instalacyjne systemu poziomujemy w trakcie montażu, więc sami mamy wpływ na korektę podłoża montażowego w przypadku, gdy zostało niezbyt starannie wymurowane.
Energooszczędny
Co to wszystko oznacza dla Inwestora? Z pewnością realne ograniczanie wartości liniowych mostków cieplnych, ale też możliwość wcześniejszej adaptacji wnętrza. Jak dotąd, Inwestor musiał czekać na ocieplenie domu, aby móc próbować uszczelnić zamocowane uprzednio okno w warstwie ocieplenia. System illbruck MOWO, umożliwia pełne zamknięcie otworu już po 24h, zatem Inwestor nie jest pozostawiony samemu sobie z problemem kontynuacji montażu, a konkretnie jego części związanej z uszczelnieniem. Ponadto system umożliwia późniejszą wymianę okien bez uszkodzenia elewacji.
System illbruck MOWO dedykowany jest do energooszczędnego, pasywnego, jak również blisko zeroenergetycznego budownictwa. Od 1 stycznia 2021r. (od 1 stycznia2019r. nowo powstałe budynki administracji publicznej), budowanie domów o „niemal zerowym zużyciu energii” stanie się obowiązkiem wszystkich Inwestorów w Polsce, zgodnie z przyjętymi przez Parlament i Radę Unii Europejskiej postanowieniami Dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Współczynnik infiltracji powietrza dla systemu MOWO wynosi 3 2/3 a < 0,1 [m /m*h*daPa ], a więc może iść w duecie z najbardziej szczelną stolarką w 4 klasie przepuszczalności powietrza.
Cichy
Podczas, gdy tradycyjny system montażu wysuniętego przed lico muru uzyskał izolacyjność zaledwie 19 dB, przy zastosowaniu systemu illbruck MOWO, uzyskano wartość 36 dB. Przy jednoczesnym zastosowaniu uszczelniacza illbruck SP525, system uzyskał wartość 43 dB. To wynik jakiego obecnie nie osiąga żaden inny system. Dzięki temu nie jest wymagana dodatkowa ochrona przed hałasem.
Pod kontrolą
Firma Tremco illbruck zapewnia wsparcie na etapie projektu i wykonania. Każda budowa jest monitorowana na etapie realizacji, a zachowanie procedur wynagradzane jest udzieleniem 5-letniej gwarancji na funkcjonalność systemu.
Zalety
- Systemowe mocowanie i uszczelnianie okna wysuniętego w płaszczyznę izolacji
- Realne ograniczanie wartości liniowych mostków cieplnych
- Nośność 200kg/mb, wysoki współczynnik bezpieczeństwa
- Szczelność przy zacinającym deszczu 1050Pa
- Doskonała izolacja akustyczna na poziomie 43dB
- Hermetyczność 3 2/3 a < 0,1 [m /m*h*daPa ]
- Wytrzymałość na zerwanie 3000Pa
- Próba udarności w klasie 5
- Wodoszczelność, odporność na pleśń, stabilność wymiarowa
- Możliwość wcześniejszej adaptacji wnętrz
- Możliwość późniejszej wymiany okien bez uszkodzenia elewacji
- Dedykowany do domów energooszczędnych, pasywnych i blisko zero-energetycznych
- Nadzór nad projektem, 5 lat gwarancji
- Wyróżnienie EconStar2012 za nowoczesną technikę mocowania i aktywny recycling
- Pierwszy zaprojektowany, sprawdzony system mocowania i uszczelnienia okna